Nie zawsze bankomatowe transakcje są dla nas opłacalne. Bardzo często wręcz nie możemy oprzeć się wrażeniu, że każda tego rodzaju transakcja to strata pieniędzy. Dlatego jeśli zastanawiacie się, czy warto wypłacać pieniądze z bankomatu, np. za granicą, warto, byście poznali wszystkie za i przeciw.

Normalna karta za granicą

Przy sytuacji, gdy posiadamy normalną kartę bankomatową, która działa w kraju, nie jest podpięta do konta walutowego, wybieranie danej kwoty z bankomatu za granicą jest nieopłacalne. Nie tylko poprzez niekorzystny kurs bankowy euro franken czy z innymi walutami, ale także dlatego, że bank pobiera dodatkową prowizję. Płacimy zatem kilkukrotnie.

Karta walutowa za granicą

Czasem jednak jesteśmy przygotowani do drogi i dysponujemy specjalistyczną kartą walutową. Jest ona dołączona do konta walutowego, które przelicza osobno kurs euro franken i w efekcie otrzymujemy kwotę zbliżoną do tego, co moglibyśmy dostać w normalnym kantorze wymiany walut. Czasami nawet warunki są bardziej korzystne, choć zależy to od wielu czynników.

Bankomat w kraju

Jeśli już jesteśmy przy bankomatach nie możemy zapominać, że nie tylko za granicą korzysta się z bankomatów. W tym wypadku korzystanie z bankomatów może być także obwarowane kwestią krajową. Zwykle, większość kart, umożliwia wypłacanie pieniędzy przynajmniej w części za darmo. Wiele sieci bankowych przyciąga klientów, oferując im darmowe wypłaty z bankomatów. Zwykle to się opłaca.

Bankomaty a limity

Warto także pamiętać, że w każdej sytuacji – czy w przypadku wyjazdu za granicę, czy w przypadku wypłaty pieniędzy w kraju – możemy mówić o limitach na koncie. Tylko dana kwota może być jednorazowo wypłacona, choć ustawienia zwykle są łatwe do zmiany na stronie lub w aplikacji banku. Dzięki temu można bardzo elastycznie podchodzić do wydatkowania oraz do kwot, które mamy zamiar wypłacać. Niewątpliwie warto zwracać uwagę na to, jak dużą prowizję pobiera bank za każdą z kwot, gdyż pomoże nam to uniknąć niepotrzebnych wydatków.

Twoja ocena: oceń teraz
Aktualna ocena: 0 - 0 głosów