Sieć bankomatów w Polsce

Sieć bankomatów w Polsce jest już mocno rozbudowana. Według oficjalnych danych Narodowego Banku Polskiego, w ostatnich trzech latach liczba bankomatów na terenie Polski wzrosła o nieco ponad 3.000 sztuk. W 1 kwartale 2015 r. szacowano ją już bowiem na 20.936 urządzeń. W dużych miastach można wybierać pomiędzy jednym z kilkudziesięciu bankomatów różnych sieci, a coraz częściej spotyka się je także na terenach wiejskich. Bankomaty służą obecnie nie tylko do wypłaty pieniędzy. Można często za ich pomocą także dokonywać wpłat gotówkowych na konto. Do tego celu wykorzystuje się specjalne bankomaty depozytowe. Popularność bankomatów znajduje swoje odzwierciedlenie w liczbach podawanych przez NBP. Wartość samych wypłat gotówkowych z bankomatów kształtowała się w ostatnich kilku latach na poziomie ok. 70-75 mld złotych na kwartał.

Jak korzystać z bankomatu?

Popularność bankomatów wynika z prostoty ich obsługi. Dlatego korzysta z nich coraz większa ilość osób. Jeśli chodzi o wypłatę pieniędzy, wystarczy wsunąć do otworu takiego urządzenia kartę płatniczą, do góry stroną, na której widnieje jej numer i znajdującym się na niej chipem zwróconym bliżej bankomatu. Gdy karta zostanie zabrana przez bankomat, na ekranie pojawiają się instrukcje. Na początek należy wybrać język, korzystając z przycisków, które znajdują się z boku ekranu bankomatu. Następnie trzeba wprowadzić 4-cyfrowy kod PIN z wykorzystaniem klawiszy znajdujących się pod ekranem. Warto jest taki kod pamiętać i nigdzie go nie zapisywać (tym bardziej na karteczce w portfelu). Jest to prosta droga do kradzieży pieniędzy z konta. Gdy kod PIN zostanie wpisany, należy go zatwierdzić. Służy do tego zazwyczaj zielony przycisk „OK” lub „ENTER”. Po akceptacji kodu PIN można już dokonać wypłaty pieniędzy. Bankomat podaje przykładowe kwoty, które można wypłacić po naciśnięciu odpowiedniego przycisku, ale istnieje także możliwość wyboru innej kwoty. Służy do tego osobny przycisk. Po jego naciśnięciu można wpisać interesującą nas kwotę, korzystając z dolnej klawiatury i zatwierdzić wypłatę. Przed wypłaceniem pieniędzy można dodatkowo zdecydować czy bankomat ma wydrukować potwierdzenie wypłaty pieniędzy wraz z saldem rachunku, czy nie będzie takiej konieczności. Transakcja jest finalizowana wysunięciem karty płatniczej, a po jej odebraniu – pieniędzy z otworu znajdującego się pod klawiaturą bankomatu i opcjonalnie – wydrukowaniem potwierdzenia wypłaty środków pieniężnych.

Zalety korzystania z bankomatów

Wypłaty pieniędzy z bankomatów zastąpiły tradycyjne wypłaty gotówkowe z banków. Transakcje gotówkowe z wykorzystaniem bankomatów nie dość, że są szybsze i możliwe przez 24 godziny na dobę to często unikamy zapłaty prowizji za usługę wypłacenia, jak i wpłacenia pieniędzy za ich pośrednictwem.

Zagrożenia wynikające z korzystania z bankomatów

Korzystanie z bankomatów niesie ze sobą jednak także pewne zagrożenia związane z możliwością utraty pieniędzy z konta. Wynikają one z faktu, że w trakcie transakcji, przez chwilę nasze pieniądze nie są chronione, co stwarza zagrożenie napaścią i kradzieżą pieniędzy poprzez ich wypłatę z bankomatu przez niepowołaną do tego osobę. Oprócz tego coraz częstszym zjawiskiem jest tzw. skimming, czyli nielegalne kopiowanie zawartości paska magnetycznego na karcie płatniczej. Kradzieży pieniędzy podczas korzystania z bankomatu można jednak uniknąć, korzystając w miarę możliwości z bankomatu w towarzystwie innej osoby, unikając korzystania z bankomatów w odludnych miejscach i w nocy oraz zwracając uwagę na wygląd urządzenia. Jeśli jest ono wyraźnie uszkodzone, podłączono do niego dziwne, niepasujące do całości elementy lub wystają z niego kable, należy zrezygnować ze skorzystania z niego i poszukać innego bankomatu. Warto jest także zakryć klawiaturę ręką podczas wpisywania kodu PIN. Jeśli złodzieje zamontowali w pobliżu klawiatury bankomatu kamerę, nie będą mogli ukraść takiego kodu w celu skorzystania z fałszywej karty.

Twoja ocena: oceń teraz
Aktualna ocena: 0 - 0 głosów